Počet výsledků: 25

Otevřít filtraci

Poplachová reakce (angl. fight-or-flight response) je fyziologická reakce organismu, která vzniká při pocitu ohrožení, útoku nebo smrtelného nebezpečí. Tuto reakci spouští zejména adrenalin a noradrenalin, které se vyplavují do krevního oběhu. Poplachová reakce se vyznačuje zvýšením srdeční frekvence, zvýšením krevního tlaku, rozšířením dýchacích cest uvnitř plic, rozšířením zornic, snížením citlivosti na bolest, „zostřením“ zraku, sluchu a dalších smyslů, zpomalením trávení, vyšší dodávkou krve do svalů a celkové přenastavení metabolismu tak, aby se do tkání a orgánů potřebných k „útěku nebo útoku“ dostávalo co nejvíce kyslíku a živin a zvýšila se hladina glukózy v krvi (především pro dodávku do mozku). Viz také stresové hormony.

Polymerázová řetězová reakce s reverzní transkripcí neboli RT-PCR (zkratka pochází z anglického názvu reverse transcription polymerase chain reaction) je podtypem polymerázové řetězové reakce. RT-PCR se používá např. při PCR testech.

Emoční reakce je okamžitá a „pocitová“ reakce (např. pocit štěstí, strachu, smutku apod.) na nějaký podnět (např. radostnou nebo špatnou zprávu apod.). Viz také emoce.

Alergická reakce cytotoxického typu neboli imunopatologická reakce II. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí, ale vyskytuje se velmi zřídka. V tomto případě se na antigen (vázaný na povrch buňky nebo vyskytující se na povrchu orgánu) naváže protilátka, díky níž pak imunitní systém cílovou buňku (označenou komplexem antigen-protilátka) zničí. Příkladem je situace, kdy se některé léky vážou na povrch krevních buněk. Na tyto léky (antigeny) se navážou protilátky a imunitní systém ničí krevní buňky vlastního těla. Při vyšetření krve se to může projevit např. poklesem počtu bílých krvinek (granulocytů) nebo krevních destiček (trombocytů). Viz také alergická reakce, cytotoxicita.

Polymerázová řetězová reakce neboli PCR (zkratka pochází z anglického názvu polymerase chain reaction) je laboratorní metoda pro amplifikaci (zvětšení počtu kopií) konkrétního úseku DNA. Tato metoda se používá mj. při PCR testech.

Imunopatologická reakce I. typu je jiný název pro alergickou reakci časného typu.

Imunopatologická reakce IV. typu je jiný název pro alergickou reakci pozdního typu.

Imunopatologická reakce II. typu je jiný název pro alergickou reakci cytotoxického typu.

Imunopatologická reakce III. typu je jiný název pro alergickou reakci imunokomplexového typu.

Místní alergická reakce je alergická reakce, která se projevuje u osob alergických na hmyzí bodnutí. Zatímco u zdravých lidí vyvolá bodnutí hmyzem místní kožní reakci (svědění a zarudnutí kůže v okolí vpichu, které však během několika hodin zmizí), u alergiků je místní reakce mnohem většího rozsahu: rudý bolestivý otok se šíří do okolí a může přetrvávat i několik dní. Viz také alergická reakce, celková alergická reakce.

Zobrazeno 1 až 10 z 25

Počet výsledků